Bloknot

Bloknot Ne Değildir ?

Bloknot kimsenin önemsemediği bir promosyon ürünü değildir.
Bloknot işimize yaramaz deyip es geçilecek bir ürün değildir.
Bloknot olsa da olur, olmada da olur denilecek bir matbaa ürünü değildir.
Bloknot kağıdın israfı hiç değildir!!!

Bloknot Nedir ?

Bloknotlar baskılı ve üzerine not alınan küçük kağıtlardan oluşan defterlere verilen isimdir.
Bloknotlar, yapıştırma, yandan dikişli, perforajlı veya kapaklı perforajlı imal edilirler. Bloknotların kapaklarında veya içinde kullanılan kağıtlarda firma amblemi kullanılabilir. Fakat yazı yazma kolaylığı nedeni ile kapaklarda kullanılan firma logolular çok daha fazla tercih edilir. Kapaklarda kullanılan firma bilgileri ve resimleri yanında, iç kağıtlarda sadece logo uygulaması yapılabildiği gibi, hologram baskı ile de firma amblemi basılabilmektedir.

Bloknot baskısında istenilen her ebat kullanılır fakat en fazla tercih edilen boyutlar;
21x 29.7 cm, 14 x21 cm, 14 x 10.5 cm.dir. Kağıt olarak genelde 1. hamur kağıt veya kuşe kağıt kullanılabilir. Kapaklarda kalın gramajlı tok duran kağıtlar kullanılır. Genelde kapak kısmında selofon veya lak, gofre uygulaması yapılır. Bu tarz uygulamalar, bloknotun çok daha gösterişli durmasını sağlamakta ve görselliği yükseltmektedir.

Çeşitleri:
Küp Bloknot : . 250-300 gr. aralığında kağıtlar kutu yapımında başarılı sonuçlar vermektedir. Kutu yapımında grafik çalışması yapılır ve 4 renk ofset baskı kullanılır. Kutunun en fazla kullanılan ölçüsü 8x8x5 cm.dir. Bu ölçüde ki bir kutu içine yaklaşık 500 yaprak kağıt almaktadır. Fakat, kutu farklı ölçülerde de üretilebilmektedir. Bu tamamen müşterinin isteğine bağlıdır. Bloknot kutusunun işlemi bittikten sonra, içine koyulacak kağıtların seçimi yapılır. İç kağıtlarda 80-110 gr. arası kağıtlar kullanılabilir. Küp bloknotlarda kapakta 4 renk ofset baskı kullanılabilir ve üzerine selefon ya da lak uygulanabilir. Selefon ve lak kutunun daha parlak ve göz alıcı olmasını sağlar. Tabi ki bu uygulamalar maliyetleri arttırıcıdır. Küp bloknotlarda genelde baskı hep dış kapaktadır. İç kağıtlarda ufak logolar ya da hologram baskı uygulanabilir. Bu tamamen müşterinin ve grafikerin tasarımı ile ortaya çıkmaktadır.
Spiralli Bloknot: İki kapak arasında olan kağıtların spiralle ciltlenmesi ile oluşur. İç kağıtlarda kareli, düz kağıtlar kullanılır. Dış kapak 4 renk ofset baskılı yapılır. İstenilirse, lak, selefon uygulaması da yapılabilir. Alt ve üst kapak aynı gramaj kağıttan yapılabildiği gibi, sadece alt kapak 300-350 gr. Amerikan Bristol kağıttan yapılabilir. İç kağıtlar, 1. hamur kağıt veya 80-90 gr. kağıttan yapılmaktadır. İç sayfalar 50,60 ve 100 sayfa olarak dizayn edilir. Tasarımı yapıldıktan sonra, üst kapak baskıları yapılır ve istenilirse iç sayfalara amblem, adres gibi küçük baskılar yapılabilir. Önemli olan kullanım kolaylığı açısından iç sayfalarda çok baskı olmamasıdır. En çok kullanılan ölçüler, 21x30, 15x21, 10x21, 20x28, 14x20, 10x14, 16x23, 13x23, 8x12, 9x12 cm. dir. Kullanılan spirallerde her renk uygulanabilir fakat en çok tercih edilen renkler siyah ve beyazdır.
Tutkallı bloknotlar: Not kağıtlarının bir araya, sırttan tutkallanarak ciltlenmesi ile hazırlanırlar. 80-110 gr. arası kağıt iç sayfalarda kullanılır. Aynı sipiralli bloknotlarda olduğu gibi, ön kapak ince arka kapak 300gr. Amerikan Bristolden imal edilebilir veya her iki kapakta kalın kağıt kullanılabilir. Bu tamamen müşterinin isteğine bağlı olarak hazırlanmaktadır.
İç kağıtlarda milimetrik, kareli veya düz kağıt uygulaması yapılabilir. Tutkallı bloknotlarda 4 renk ofset baskı ve özel baskı uygulamaları yapılabilir. Selefon, lak uygulaması ve artı renk katılımı yapılabilir. En çok tercih edilen bloknotlar yaklaşık 50-100 sayfa arasıdır. En çok tercih edilen ölçüler, 21x30, 15x21, 10x21, 20x28, 14x20,16x23, 13x23,8x14,9x12 cm.dir. Çok farklı ölçü ve ebatlarda da uygulanır, bu müşteri isteğine bağlıdır.
Sırttan dikişli koparmalı bloknot: Sırttan dikişli bloknotlar, kapaklı yapılırlar. Öncelikle kutu imalatı yapılır. Kutu imalatında 300 gr. karton ya da 350 gr. Amerikan Bristol kağıt kullanılır. Kapak üstüne 4 renk ofset baskı uygulaması yapılır, arzu edilirse artı renk katılabilir. Kağıtlara uygulanan perforaj nedeni ile rahatlıkla not alındıktan sonra bloknottan koparılabilir. Bu nedenle kağıtlar dağılmadan kutu içinde düzenli kalırlar. Baskısı biten bloknot, sırttan dikişlenerek hazır hale getirilir. Kullanım kolaylığı çok yüksek olan bir bloknot türüdür. Özellikle kısa not alanlar rahatlıkla kullanabilir. En çok kullanılan ölçüler, 21x30, 15x21, 10x21, 20x28, 14x20, 10x14, 16x23, 13x23, 8x12, 9x12 cm.dir.

Bloknotu Neden Kullanmalıyım?

Bloknot, müşterileriniz aracılığı ile reklam yapmanızı sağlayan etkili bir matbaa hizmetidir. Kağıttan tasarrufun en mümkün olduğu promosyon ürünüdür.
Küp bloknotlar
Küp bloknotlar en fazla tercih edilen bloknotlardır. Kullanım kolaylığı ve masa üstündeki duruş şıklığı nedeni ile dikkat çekicidirler. Küp bloknotlar kutulu ya da kutusuz yapılabilir. Fakat genelde kutulu imal edilirler.
Spiralli bloknotlar
Spiralli bloknotlar küçük not alma defterleridir. Bu nedenle çantalarda, masalarda sıklıkla kullanılırlar. Her yere taşınabilme özellikleri nedeni ile tercih edilirler.

Bloknotta Neden Rematpro’yu tercih etmeliyim?

Bloknotlarda kurumun logo ve ismi gibi, firmaya ait özel tasarımların olması firmanın reklamını yapması açısından oldukça önemlidir. İşte tam da bu noktada Rematpro olarak logo ve diğer tasarımsal ihtiyaçları en uygun ve en kaliteli şekidle karşılayarak sizin ağır bir yükünüzü paylaşmış oluyoruz. Bloknotun uzun süre kullanılması ve etkili reklam haline gelmesi için yazı yazarken kullanım kolaylığı ve tasarımının masa üstünde şık durması çok önemlidir. Bu nedenle bloknot baskılarında Rematpro ücretsiz danışmanlık hizmetimizden mutlaka bilgi isteyiniz. Bu konuda deneyim sahibi olmamız nedeni ile sizi çok iyi yönlendireceğimizi düşünüyoruz.

TEKLİF İSTE
Benzer Ürünler